Dag för dag

Vår stolthet måste ersättas av ödmjukhet innan Överjaget kommer att visa sig.
12.18.3.14Lyssna 1 mar 2016Det vore fel att tro att det finns två oberoende medvetanden som är åtskilda från varandra i vårt inre - det lägre egomedvetandet och det högre Överjagsmedvetandet - där det senare, självt fördolt, observerar det förra. Men det finns bara ett enda oberoende, upplysande medvetande. Allt annat är begränsade och reflekterade bilder i detta medvetande. Egot består av en serie tankar som är beroende av det högre.
6.8.1.74Lyssna 2 mar 2016Jag tröttnar aldrig på att påminna människor om att Överjaget är lika kärleksfullt som någonsin en förälder, att det har omsorg om vår verkliga välfärd. Men vi måste återgälda denna kärlek, visa vår förbehållslösa tillgivenhet om relationen ska vara fulländad.
12.18.1.15Lyssna 3 mar 2016Sinnesorganen informerar oss om tingen i vår omgivning, om hur de är beskaffade. Men utan hjälp av medvetandet skulle detta aldrig vara möjligt, vi skulle aldrig få veta något om världen. Detta är lätt att bevisa, för när medvetandet dras bort från sinnesorganen, exempelvis under djup koncentration, försvinner omgivningen ur medvetandet. Vi har knappast alls någon vetskap om den. Slutsatsen är att vi bara kan uppfatta det som medvetandet presenterar för oss.
13.21.1.36Lyssna 4 mar 2016Vinnare blir den vars inställning präglas av okuvlig optimism, en aldrig sinande strävan samt kreativt tänkande.
6.9.4.119Lyssna 5 mar 2016När det personliga egots tankar och begär har tystnat, kan vi se oss själva som vi var från början och som vi till sist återigen kommer att bli. Då är vi Överjaget, i dess gudomliga avskildhet och stillhet.
15.24.4.1Lyssna 6 mar 2016Människans längtan efter befrielse från egots fängelse och efter jag är-medvetandet i det inre reflekteras i experimenten med alkohol, droger, sex, äventyr eller ambitioner.
6.8.4.360Lyssna 7 mar 2016Ingen kan i förväg veta hur länge glimten varar. Plötsligt är den här som från ingenstans och lika fort är den borta igen. Besöket kanske upprepas, kanske inte? Det är bortom vår kontroll, eftersom det inte är något som vi själva har åstadkommit. Sedan inträffar det som aldrig kommer att lämna oss någon ro, något som kommer att vara vår högsta önskan för resten av livet, nämligen att än en gång få uppleva denna magiska förvandling, helst att få fortsätta att leva i detta underbara medvetandetillstånd för alltid.
14.22.7.89Lyssna 8 mar 2016... Den Gud som vi kan finna inom oss, måste också finnas i världen utanför oss. Hur skulle han annars kunna vara gränslös...?
13.20.1.325, UtdragLyssna 9 mar 2016Psykologiska metoder är inte mindre nödvändiga än religiösa övningar. Människors tankeliv är inte sällan förvirrat, flackande och oroligt. Meditation, som övas i ensamhet och under tystnad måste ske regelbundet för att (1) kunna bidra till att förbättra karaktären och (2) öppna en väg som leder till en medveten insikt om det högre jaget.
4.4.1.44Lyssna 10 mar 2016När tiden kommer att ta avsked från kroppen är han beredd - men utan den desperata känslan att i det längsta kämpa för att hålla kvar en form som har fullgjort sin tjänst, något som är alltför vanligt hos människor.
16.25.3.285Lyssna 11 mar 2016... Att disciplinera egot kan vi fortsätta med hur länge som helst, eftersom det alltid hittar på nya sätt att hålla oss sysselsatta med sina övningar. Vi tänker inte på att övningarna hela tiden är egots projekt. Och vad har egot för anledning att utplåna sig självt? Uppvaknandet, som är målet för våra ansträngningar, kan aldrig uppnås så länge egot står hindrande i vägen. När vi till sist får detta klart för oss, finns det inte längre något alternativ till den korta vägen. Nu är vi redo för den.
15.23.4.119, UtdragLyssna 12 mar 2016Om vi inte kan återfå det förflutna och framtiden är omöjlig att förutse, vad är då bättre och mera praktiskt än att försöka göra nuet så bra som möjligt genom att alltid ha det gudomliga i tankarna?
15.23.6.158Lyssna 13 mar 2016Den korta vägens metod är att inse och bejaka att det inte finns någon ondska, ingen negativitet eller syndfullhet och inga fel eller brister i det gudomliga Överjagsmedvetandet. Och eftersom Överjaget är vår sanna verklighet varför då inte identifiera oss med det...?
15.23.6.129, UtdragLyssna 14 mar 2016... Det personliga jaget uppstod inte ur ingenting och kan därför inte, när det dör, återvända till ingenting. Det dör in i det universella medvetandet, absorberas av det.
6.8.1.114, UtdragLyssna 15 mar 2016Den högsta gudomen kan inte förstås av det begränsade intellektet men i viss mån av den djupaste intuitionen. En sådan intuition kan komma till en människa som tidigare har fått instruktion av lärare, eller inhämtat kunskaper genom egna studier, och sedan genomgått en reningsprocess - under förutsättning att hon kan stilla sina tankar, även tankar om den högsta gudomen, eller låta dem själva lägga sig till ro. Sedan är det bara att vänta - tålmodigt, vördnadsfullt och kärleksfullt, tre villkor av den största betydelse - på att Överjaget ska uppenbara sig självt.
16.28.2.90Lyssna 16 mar 2016Om vi möter varje intuition med respekt och samarbetar med den på ett förtroendefullt sätt, kommer intuitioner allt oftare att bli våra gäster.
14.22.1.95Lyssna 17 mar 2016Även människor som har goda intentioner och är andligt orienterade gör många misstag därför att de inte kan överblicka de olyckliga konsekvenser som dåliga beslut och handlingar måste leda till. Endast erfarenhet kan ändra på detta, och endast återfödelse kan ge tillräcklig erfarenhet.
6.9.2.226Lyssna 18 mar 2016... Tanken på Överjaget ska hållas levande i bakgrunden även när uppmärksamheten förefaller att vara fokuserad på yttre ting...
15.23.6.176, UtdragLyssna 19 mar 2016Det handlar om att lära sig konsten att göra ingenting! Det kan tyckas att alla borde klara detta utan minsta förberedelse eller träning. Men faktum är att knappt någon enda kan det. Uttrycket ”göra ingenting” måste förstås i absolut mening. Vi måste lära oss att vara totalt passiva, helt tankefria, utan någon anspänning eller manifestation från egots sida. Det bibliska uttrycket ”var stilla!” säger exakt samma sak men uttrycks positivt i stället för negativt. Om vi verkligen lyckades lära oss denna konst, om vi kunde sitta absolut stilla under långa perioder, skulle vi få den bästa av alla belöningar, den som utlovas i Bibeln, nämligen att ”veta att jag är Gud.”
15.23.7.258Lyssna 20 mar 2016Den mest effektiva meditationsmetoden för att glömma våra personliga lidanden är att meditera på tomheten. Även om meditationen bara lyckas i begränsad omfattning, glömmer vi, i motsvarande grad, det lidande egot såväl som dess olyckor.
15.23.8.124Lyssna 21 mar 2016Detta jordeliv är den ”trånga port” som leder till Himmelriket.
9.13.2.185Lyssna 22 mar 2016...Att minnas Överjaget är en övning som har en alldeles speciell potential och kraft, trots dess informella och spontana karaktär...
15.23.6.176, UtdragLyssna 23 mar 2016... Vår uppgift är en av de allra äldsta i mänsklighetens historia - att övertyga människor om betydelsen av att ställa sig själva frågan: Vad är livets högsta mening?
13.20.4.275, UtdragLyssna 24 mar 2016Vem vill offra sina världsliga intressen för att närma sig det gåtfulla Överjaget...?
12.17.6.157, UtdragLyssna 25 mar 2016När försjunkenheten har nått en viss nivå och koncentrationen blivit någorlunda stabil är vi mogna för det tredje stadiet, kontemplationen. Här upphör den personliga ansträngningen. En intuition gör sig försiktigt påmind. När detta sker måste vi låta den påverka oss att bli så ödmjukt inåtvända som möjligt. Om vi kan hålla koncentrationen ökar intuitionen i styrka och klarhet... Efterhand känns det som om en översinnlig närvaro kommer över oss, ett gudomligare, lyckligare och noblare jag än det vanliga. En helig känsla fyller vårt inre. Den tycks komma från en avlägsen värld men påminner ändå om en mystisk, halvt glömd och halvt ihågkommen musik i sin paradoxala blandning av egendomlighet och välkändhet. Vi står nu på tröskeln till det inom oss som förbinder oss med Gud.
15.23.7.197, UtdragLyssna 26 mar 2016Allt tycks vara förlorat för en människa när hon i djupet av sitt hjärta överlämnar sin personliga vilja till det högre jaget, när hon på dess uppmaning ger upp sina personliga målsättningar, önskemål och föresatser. Men i verkligheten är det först då som hon har vunnit allt.
6.8.4.458Lyssna 27 mar 2016Den upplyste kan inte fördöma någon, inte utesluta någon från sin medkänsla. I hans hjärta finns plats för den värsta syndaren. Han vet att dualitet är overklig och ser sig själv på nytt i alla förnimmande varelser. Han vet att världens lidande har sin grund i den felaktiga föreställningen om åtskildhet.
16.25.3.288Lyssna 28 mar 2016På den korta vägen höjer vi oss upp till Överjaget i stället för att försöka förändra egot. På detta sätt kan det onda i oss tona bort och försvinna av sig självt.
15.23.1.132Lyssna 29 mar 2016Varhelst det finns ett mänskligt medvetande, varhelst det finns en människa som tänker, finns också hennes tankar. Det är subjekt och objekt som tillsammans gör en medveten existens möjlig för ett ego, för ett ”jag” - både i det vakna medvetandetillståndet och i drömmen.
6.8.2.72Lyssna 30 mar 2016Vad menas det med att vara befriad från egots dominans? Innan vi helt och fullt har förstått vad detta innebär, kan vi inte veta vad som krävs för att åstadkomma det. För det första handlar det om ständig träning i att uppfatta sig själv och sin livssituation lika objektivt och opartiskt som vi betraktar andra människor och deras villkor. För det andra innebär det ständig vaksamhet för att undvika snedvridet agerande på grund av egots vanor att tänka och känna. Att omedvetet ge utlopp för tankemönster som har befästs under långa tidsrymder står för merparten av egots liv och verksamhet. För det tredje handlar det om ständig övning i att stilla det pågående tanke- och känsloflödet och i stället odla och förfina mental stillhet.
0.2.4.21Lyssna 31 mar 2016
The notebooks are copyright © 1984-1989 The Paul Brunton Philosophic Foundation
This site is run by Paul Brunton-stiftelsen · info@paulbruntondailynote.se