Dag för dag

Så länge människan inte är medveten om den viktigaste delen av sig själv, av den bästa delen av sina tillgångar, kommer hon att fortsätta att vara den blinda skaparen av sina egna olyckor och sin egen förtvivlan och en lättlurad leksak för sina egna banaliteter.
2.1.1.140Lyssna 1 feb 2022Det finns en intressant parallell i Bhagavad Gita som bekräftar Nya Testamentets uppmaning: ”Sök först efter himmelriket så kommer allt det andra att tillfalla dig.” I den indiska heliga skriften säger Krishna, den indiske Kristus, till sin lärjunge Arjuna: ”Jag tar på mig ansvaret för välbefinnandet hos var och en som tillber mig, endast mig och utan någon annan avsikt än att tillbe mig.”
12.18.4.156Lyssna 2 feb 2022Essensen i oräkneliga erfarenheter och i alla de sinnestillstånd som vi har gått igenom är med oss här och nu som den karaktär, den intelligens och kraft som står till vårt förfogande.
6.9.2.64Lyssna 3 feb 2022Sörj inte över svårigheten att åstadkomma denna grundläggande förändring i tänkandet. Överjaget är här. Var trygg i vetskapen om det.
15.23.5.212Lyssna 4 feb 2022Om han avstår från den slutliga föreningen med Nirvana så beror det inte bara på att han vill hjälpa sina olyckliga medmänniskor att bli upplysta, utan också på att han är medveten om att han ända från början har varit i Nirvana och aldrig lämnat det.
16.25.4.3Lyssna 5 feb 2022Den människa är verkligen fri, som inte ägs av sina ägodelar, som inte är offer för påtryckningar från sin egen familj, som inte ger efter för sina begär och som alltid är lojal mot sökandet.
2.1.2.508Lyssna 6 feb 2022Om Överjaget inte fört honom till och igenom själens mörka natt, där han är lika hjälplös som ett litet barn, fråntagen sina inre personliga tillgångar och lika utblottad som en tiggare, på vilket annat sätt skulle han kunna förstå att det inte är av egen kraft och egen förmåga som han till sist kan höjas till ett varaktigt andligt uppvaknande?
15.23.3.54Lyssna 7 feb 2022Att rena och stärka kroppen är förutsättningar och förberedelser för andligt uppvaknande och andlig utveckling …
4.5.5.74, UtdragLyssna 8 feb 2022Vi kan aldrig förstå det gudomliga som är transcendent, men vi kan uppfatta att det ÄR. Däremot kan vi lära känna det gudomliga som är immanent, som är i vårt inre – känna igen det, förnimma det och vara medveten om dess närvaro.
16.25.1.120Lyssna 9 feb 2022… Förlåtelse av synder är ett faktum. De som förnekar detta förnekar sin egen erfarenhet. Kan de skilja månen från dess ljus? Hur kan de skilja förlåtelse från kärlek …?
3.2.9.67, UtdragLyssna 10 feb 2022Som om-övningen: Det är som om Överjaget hypnotiserade oss ut ur vår lägre natur.
15.23.6.124Lyssna 11 feb 2022Egot, som vi är så fästade vid, visar sig vid ett studium inte vara något annat än Världsmedvetandets närvaro i vårt eget hjärta. Om vår identitet, genom ständig övning, förändras från det ena till det andra har vi uppnått livets mening.
6.8.1.127Lyssna 12 feb 2022… mot slutet av den inre resan upptäcker de honom i sitt eget inre som den ändlösa verkligheten, inte avskild från dem själva. Känslan av dualitet tonar bort. Senare förenas de med honom och då kan orden ”Jag och min Fader är ett” med rätta uttalas.
16.25.5.275, UtdragLyssna 13 feb 2022Affirmationerna kan indelas på ett naturligt sätt i två huvudgrupper: De som hör till den långa vägen och de som hör till den korta. I den första gruppen kan nämnas Coués berömda självsuggestion: ”Varje dag blir jag på alla sätt allt bättre och bättre.” Till den andra hör Jesu uttalande: ”Jag och min Fader är ett.”
4.4.6.101Lyssna 14 feb 2022Glimten avslöjar något av vår högre identitet …
14.22.6.56, UtdragLyssna 15 feb 2022Västerlänningen måste lära sig att upphöra med sin ändlösa rastlöshet, med sin ständiga otålighet att ständigt hålla sig sysselsatt med något och i stället troget och regelbundet ”vänta på Gud”, det vill säga meditera. På det sättet kommer han mindre och mindre att förlita sig på sina egna begränsade resurser och alltmer på Guds – på Överjagets gränslösa visdom, kraft och nåd.
4.4.1.55Lyssna 16 feb 2022Betydelsen av detta arbete, av detta sökande ignoreras av de flesta människor och är okänt för många … Om de kunde förstå att det når in till själva grundvalarna för mänskligt liv och underlättar lösningen av mänskliga problem, skulle de kanske vara lite mindre arroganta i sin inställning till det ...
2.1.1.184, UtdragLyssna 17 feb 2022De önskar att förändringen ska ske dramatiskt och på ett enda ögonblick. ”Vinden blåser vart den vill”, förklarade Jesus. Nåden kommer här eller där och vid en tidpunkt som inte kan förutses.
15.23.4.92Lyssna 18 feb 2022Kosmos är varken en inbillning att ringakta eller en illusion att avfärda. Det är ett avlägset uttryck i tid, rum och individualitet för det gränslösa bortom tid och rum. Om det inte är verkligheten i dess yttersta, slutliga mening så är det ett utflöde från verkligheten. Följaktligen är det på något sätt delaktigt i dess liv. Att finna denna mötesplats är den verkliga uppgiften i livet för alla varelser i kosmos.
16.26.1.179Lyssna 19 feb 2022Vi har överseende med våra svagheter genom att skylla på vår natur som har givit oss instinkter och passioner som leder till dem. Men det vi kallar vår natur är i själva verket arv från egna tendenser i tidigare liv.
6.9.2.19Lyssna 20 feb 2022… Den upplyste tar med sig in i den djupa sömnen sitt medvetande från det vakna tillståndet. Om han vill kan han dämpa det, men det är alltid med.
16.25.2.180, UtdragLyssna 21 feb 2022Det kanske inte är någon grundsats i många läror, men i filosofin är det så. Att med hjälp av konst och natur rena och förfina känslolivet, kontrollera attityder och höja sinnesstämningen är andliga övningar.
3.2.5.46Lyssna 22 feb 2022Genom att dra oss undan från alla utåtriktade beroenden blir vi medvetna om vårt eget inre jag. Medvetandet om vårt eget verkliga jag frigör oss från alla utåtvända beroenden. Oavsett på vilken av dessa vägar vi närmar oss målet förenas till sist det ena med det andra.
15.23.5.215Lyssna 23 feb 2022Medvetandeprincipen hos varje människa är densamma som hennes andliga medvetande, inte något annat. Men vi har så många hindrande tankar och sinnesintryck, känslor och passioner att vi sällan inser detta …
13.19.3.11, UtdragLyssna 24 feb 2022När strömmen av tankar till sist upphör, är det en obeskrivlig lättnad.
15.23.7.118Lyssna 25 feb 2022Även om den bara kommer en eller ett par gånger under en livstid så fungerar glimten som en katalysator, en pådrivare som får oss att vidta förändringar.
14.22.7.123Lyssna 26 feb 2022Ju mer vi vid sådana tillfällen övar oss i att hålla tankarna fria från sinnesintryck och bortom det fysiska – det vill säga i det metafysiska – desto bättre förberedda är vi för att ta emot intuitionen från Överjaget när den kommer.
4.4.4.58Lyssna 27 feb 2022””Som om”- övningen. Med intensiv känsla måste vi sjunka in i det efterlängtade tillståndet – tills vi blir det.
15.23.6.117Lyssna 28 feb 2022
The notebooks are copyright © 1984-1989 The Paul Brunton Philosophic Foundation
This site is run by Paul Brunton-stiftelsen · info@paulbruntondailynote.se