Dag för dag

Från det ögonblick då en människa börjar bekymra sig mindre för sina yttre, föränderliga tillgångar och mer för sina inre, kontrollerbara, ger hos sig själv en chans att uppnå verklig lycka …
15.24.3.279, UtdragLyssna 1 feb 2021Vanorna att tänka och handla blir efter hand så stelbenta och svåra att förändra att introduktionen av en ny livsstil, hur önskvärd den än må vara, initierar en långvarig kamp.
6.8.4.76Lyssna 2 feb 2021Att göra människan redo, att förbereda hennes medvetande och hjärta är det som tar så lång tid, i de flesta fall många år. Själva upplysningen däremot är en enda kortvarig händelse – men dess resultat är permanent.
16.25.2.56Lyssna 3 feb 2021Till sist finns det bara en verklig vägledare för varje andlig sökare och det är hans eller hennes eget gudomliga Överjag. Den mänskliga läraren kan hjälpa oss att få en tillfällig känslomässig uppmuntran eller en tillfällig intellektuell insikt, men inte ge ett permanent, gudomligt medvetande till en annan människa …
2.1.3.102, UtdragLyssna 4 feb 2021De kommer till filosofin när andra möjligheter har prövas och förkastats – när sökandet har pågått länge och på ett så intelligent sätt att det till sist övertygar dem om att sanningen inte står att finna någon annanstans.
13.20.2.162Lyssna 5 feb 2021Han vänder sin uppmärksamhet inåt och söker medvetandet självt snarare än dess tankeformer.
15.23.7.213Lyssna 6 feb 2021… Överjaget lever inte i yttervärlden utan i det fördolda, bortom allt som händer där ute. Av detta skäl blir vi mer och mer förtegna ju närmare Överjaget vi kommer. Och när vi slutligen förenas med det är våra läppar helt slutna – men inte bara därför att egot är mer ödmjukt utan för att Överjaget önskar det …
3.2.8.43, UtdragLyssna 7 feb 2021Ett enda misstag, självt en följd av otyglade känslor eller passioner, kan medföra avgörande konsekvenser för ett helt liv.
6.9.4.90Lyssna 8 feb 2021Ibland leds vi att utföra handlingar som visar sig vara de finaste eller de allra lyckligaste i vårt liv, trots att vi inte var medvetna om det när handlingen skedde. Vem eller vad är det som får oss att agera? I dessa fall är det karma eller nåd.
12.18.5.267Lyssna 9 feb 2021Det är inte för sent i någon del av livet, inte ens i hög ålder, att få ett rejält fotfäste på den andliga vägen och att få del av dess välgörande konsekvenser.
2.1.1.134Lyssna 10 feb 2021De är budskap från det gränslösa som kommer för att välsigna och vägleda den begränsade människan. Men hon måste inse intuitionernas värde och högakta deras ursprung.
14.22.1.116Lyssna 11 feb 2021De som tidigare inte kunde tro på Guds existens blir minst sagt överraskade när de upptäcker att Gud inte bara finns, utan även att han finns i deras eget inre.
12.17.3.78Lyssna 12 feb 2021Att förbättra karaktären är en både nödvändig förberedelse och ett viktigt komplement för var och en som mediterar. Utan detta kommer självförebråelser till följd av svagheter eller försyndelser att påverka meditationen och störa friden.
4.4.1.488Lyssna 13 feb 2021De flesta människor är som sömngångare, fångna i sina egna illusioner. Tron att de är vakna är den största av dessa illusioner.
2.1.2.362Lyssna 14 feb 2021När vi kan acceptera sanningen helt och fullt att Gud härskar över universum, att Världsmedvetandet står bakom Världsidén och kontrollerar den, kan vi även börja acceptera den parallella sanningen att alla ting och alla varelser är väl omhändertagna och att allt sker i enlighet med den gudomliga viljan. Detta leder i sinom tid till förståelsen att det inte är egot som agerar, även om egot lever i den illusionen. Den praktiska tillämpningen av denna metafysiska insikt är att lägga ner våra personliga bördor och låta försynen bära dem åt oss. Detta är att ge upp egot till det gudomliga.
12.18.4.2Lyssna 15 feb 2021Om till sist – och ibland långt dessförinnan – karma hinner ifatt en människa så är det inte enbart smärtsamt. Ordet karma behöver inte fylla henne med onda aningar, eftersom det goda hon har tänkt och gjort också vänder tillbaka.
6.9.3.200Lyssna 16 feb 2021Glimtar kommer och glimtar går, plötsligt eller långsamt. Detta kommande och gående sker oberoende av vår vilja, men det betyder inte att vi är helt hjälplösa i frågan. Instruktion eller erfarenhet, eller både och, kan lära oss vad det är som bidrar till att glimten kommer och vad som hindrar den.
14.22.5.52Lyssna 17 feb 2021De som önskar tacka ja till sökandets lågmälda inbjudan måste börja med ångerfullhet, fortsätta med självdisciplin och avsluta med överlämnande.
3.2.7.123Lyssna 18 feb 2021Till sist, efter många liv på jorden, kommer vi till insikten att mycket av det vi söker hos andra måste vi söka och finna hos oss själva – men inte i vårt ytliga jag. Det ligger djupt fördolt i en region där de renaste formerna har sin hemvist.
14.22.3.236Lyssna 19 feb 2021Om vi verkligen har tilltro till denna lära, ska vi låta den påverka varje aspekt av vårt liv. Inget område ska lämnas utanför, inte ens det slags mat vi äter.
4.5.3.84Lyssna 20 feb 2021Det är inte en avskildhet som kommer ur andlig stolthet utan ur andlig ödmjukhet. Filosofen är djupt medveten om att han måste respektera andra människors uppfattning, eftersom den är resultat av deras egen individuella erfarenhet av livet.
13.20.5.155Lyssna 21 feb 2021Lagen är obeveklig men flexibel. Den anpassar konsekvenserna av en människas handlingar till hennes evolutionära nivå. Den som har en större insikt, den som agerar utifrån en högre grad av medvetenhet får lida mer av sina misstag.
6.9.3.251Lyssna 22 feb 2021Hur speciell är inte denna stillhet som kan uttrycka mening utan att använda ord! Kommunikationen sker genom känslan, inte genom intellektet. Men ofrånkomligen är det så, att när stillheten väl upphör börjar medvetandet och intellektet att arbeta med upplevelsen och formulera den i ord.
15.24.4.217Lyssna 23 feb 2021Uppgiften kan tyckas alltför svår men är inte omöjlig att klara. Den bästa garantin för detta är den gudomliga själens aldrig upphörande närvaro i vårt inre.
2.1.5.145Lyssna 24 feb 2021Vi kan kalla det evolution om vi vill, men det faktiska förhållandet är inte riktigt så. Universum vägleds att följa Världsidén – detta är essensen i det som pågår.
16.26.4.175Lyssna 25 feb 2021När detta medvetande har stabiliserats så mycket att det alltid fortsätter av sig självt i vaket såväl som i sovande tillstånd, har vi nått sökandets mål.
16.25.2.174Lyssna 26 feb 2021Målet på den filosofiska vägen kan inte uppnås enbart av vår egen kraft. Likt en segelbåt, som behöver både åror och segel för att ta sig framåt, måste vi anstränga oss själva men också få hjälp av nåden. Att enbart förlita sig på det ena är inte en framkomlig väg …
3.2.9.18, UtdragLyssna 27 feb 2021Samma krafter som låter oss uppleva en ny reinkarnation berövar oss minnet av tidigare liv på jorden.
6.9.2.121Lyssna 28 feb 2021
The notebooks are copyright © 1984-1989 The Paul Brunton Philosophic Foundation
This site is run by Paul Brunton-stiftelsen · info@paulbruntondailynote.se