Dag för dag

Om det Verkliga jaget inte hade varit närvarande och vittne till den djupa, drömfria sömnen, hur skulle vi då ha kunnat veta att vi upplevt denna lycka? På samma sätt måste det ha varit närvarande och bevittnat fantastiska drömupplevelser och aktiviteter i det vakna medvetandetillståndet. Detta leder till en oerhörd men oundviklig slutsats: Vi är så nära, eller så mycket i det Verkliga jaget, Överjaget, som vi någonsin kommer att bli. Allt som behövs är att vi blir medvetna om det.
14.22.3.25Lyssna 1 jan 2011Om hon för det första upptäcker Överjaget, och för det andra lämnar över sitt liv i dess händer, har människan uppfyllt det högsta syftet med sitt liv på jorden.
2.1.1.83Lyssna 2 jan 2011Just när livet är på väg att ebba ut, just då döden alldeles påtagligt står för dörren kan det hända att den efterlängtade upplysningen, som under så lång tid har gäckat alla förväntningar, äntligen sker och åtföljer händelseförloppet.
6.9.1.94Lyssna 3 jan 2011Den människa har kommit långt, som när hon är tillsammans med andra, mentalt kan stiga åt sidan för att lugnt och opartiskt betrakta alla inblandade, inklusive sig själv.
15.24.3.212Lyssna 4 jan 2011Genom att inta en roll som åskådare skapas en viss distans mellan honom själv och det som händer omkring honom. På så sätt får han kontroll över händelserna och undviker att det andliga sökandet försvinner ur sikte helt och hållet. Vittnesattityden hjälper honom att bevara det mått av inre frid som han har uppnått.
15.24.3.222Lyssna 5 jan 2011Så småningom kan han komma att se sina framträdanden på livets scen med en viss humor.
15.24.3.215Lyssna 6 jan 2011...Här är den första övningen i den sista fasen av det andliga sökandet: Reflektera ständigt över det Medvetande som skapat ditt ego och alla andra egon, ja hela universum. Fortsätt med detta tills det blir en självgående vana. Vad som händer är att du med tiden ser dig själv fullständigt objektivt, som om det vore någon annan. Men detta är inte nog, det tvingar dig att identifiera dig med alltet, att uppfatta enhet som den grundläggande sanningen...
13.21.3.88, UtdragLyssna 7 jan 2011Alla dessa små medvetanden som befolkar universum och är aktiva i naturens olika riken hade aldrig kunna uppstå om det inte funnits ett universellt medvetande där de har sin grund. Dessa begränsade medvetanden pekar på existensen av det universella, och antyder sitt eget gudomliga ursprung. Den materialistiska idén att intelligent liv i individuella centra kunde ha skapats av ointelligent ”materia” är orimlig. Den strider mot allt förnuft.
13.21.3.62Lyssna 8 jan 2011Se dig själv som en enskild individ och du kommer med säkerhet att dö. Identifiera dig med det Universella medvetandet och du är odödlig, eftersom det alltid och för evigt är närvarande. Vi känner varken början eller slut på den kosmiska processen. Den ÄR. Det är allt som kan sägas. Var det högre och inte det lägre. Var gränslös och hemlös som rymden. Identifiera dig med helheten bortom tiden. Se dig inte som utanför och åtskild, dra inte upp några gränser. Men detta är det svåraste av allt, eftersom det kräver att vi inser vår egen relativa obetydlighet i det ändlösa och gränslösa perspektivet. Den förändring som måste till är helt och hållet mental. Ändra ditt synsätt och ”himmelriket är ditt.”
13.21.5.95Lyssna 9 jan 2011Mentalismen varnar oss inte bara för tänkandets kreativa kraft. Den uppmanar oss även att ta reda på tänkandets ursprung, att finna dess källa - för där är vårt verkliga hem och där måste vi lära oss att dagligen leva våra liv.
13.21.5.14Lyssna 10 jan 2011Första steget är att upptäcka att det finns en närvaro, en kraft, ett liv, ett medvetande - unikt, oskapat och ofött, utan form, osett och ohört, överallt och alltid detsamma. Andra steget är att upptäcka dess relation till universum och till en själv.
13.20.4.133Lyssna 11 jan 2011Det finns två slag av odödlighet (så länge det lägre jaget dominerar tänkandet). För det första, egots ”ändlösa” evolution, dess gradvisa utveckling genom alla manifestationer. För det andra, den verkliga odödligheten hos det eviga och oföränderliga Högre jaget, eller Överjaget, som för alltid står bakom egot och upprätthåller dess liv och medvetande.
6.9.1.181, UtdragLyssna 12 jan 2011Allt han tidigare lärt genom studier, meditation och bön finns bevarat inom honom när han återkommer till den här världen för att få nya erfarenheter och möjlighet att praktiskt tillämpa sina lärdomar.
13.20.4.142Lyssna 13 jan 2011Alla förhoppningar om att någonsin slippa ifrån det egocentrerade tillståndet vore förgäves om vi inte kände till dessa tre ting: För det första, att egot bara är en samling minnen, förhoppningar och begär - tankar med andra ord - alltså något overkligt. För det andra, att tankeverksamheten kan fås att upphöra i stillheten. För det tredje, att nåden, den gudomliga utstrålningen flödar utan avbrott, att den är ständigt närvarande. Om medvetandet får sjunka ner i den djupaste stillhet och i minsta detalj uppmärksamma egots instinktiva självbevarelsedrift, öppnas dörren till nåden som kärleksfullt sluter oss i sin famn.
6.8.4.417Lyssna 14 jan 2011Nåden är här för alla. Den kan inte finnas för bara en speciell person och inte för någon annan. Problemet är att vi inte vet hur vi ska öppna våra hårt knutna händer för att ta emot, hur vi ska öppna våra egoistiskt tillslutna hjärtan och låta nåden milt och varsamt strömma in.
12.18.5.17Lyssna 15 jan 2011Om meditation inte handlade om något annat än att intensivt umgås med sina egna favoritidéer eller att begrunda någon inspirerad människas nedskrivna tankar, så kunde det säkert vara både konstruktivt och värdefullt, och tiden väl använd - men inte mer än så. Att på detta sätt ägna uppmärksamhet åt egna och andras idéer är inte meditationens verkliga uppgift. Den är att öppna en dörr till det Högre jaget. För att åstadkomma detta måste alla tankar kastas överbord. Tänkandet håller oss kvar i det begränsade egot, medan det medvetna stillandet av tankar och känslor lyfter oss ut ur egot helt och hållet.
4.4.3.15Lyssna 16 jan 2011När egot har tystnat kan Överjaget tala.
15.23.7.170Lyssna 17 jan 2011En bra metod är att avbryta det du håller på med, ta en kort paus, vara alldeles stilla och låta tanken flyga tillbaka till Överjaget. Upprepa detta flera gånger om dagen, ju oftare desto bättre. Börja gärna med ett par tre gånger dagligen för att sedan låta antalet gradvis öka under loppet av några månader.
15.23.6.187Lyssna 18 jan 2011Kom ihåg att inte låta någon handling eller förändring enbart vara hänvisad till egots egna, begränsade resurser. En ödmjuk bön om hjälp från det Högre jaget utökar dessa resurser och har dessutom en beskyddande effekt. Ägna det Högre jaget en tanke inför varje ny dag, inför varje aktivitet, varje resa och varje betydelsefullt arbete. Påminn dig samtidigt om att vara lyhörd för dess lagar. Be om inspiration och kraft. Att göra det Högre jaget till din hemliga medarbetare fördubblar din effektivitet.
12.18.1.54Lyssna 19 jan 2011Överjaget är människans innersta eller verkliga jag. Det reflekterar det gudomliga och dess utmärkande drag. Överjaget har sin grund i den yttersta verkligheten men är varken en del av den eller ett fristående fragment. Det är som en solstråle, men inte själva solen.
14.22.3.319Lyssna 20 jan 2011Om vi saknar förmågan att förstå, värdera eller uppfatta det Gränslösa, kan vi ändå intuitivt förnimma dess närvaro.
14.22.1.25Lyssna 21 jan 2011...När förberedelserna (på den långa vägen) har nått en viss omfattning går sökaren in på den korta vägen för att avsluta arbetet. Detta tar jämförelsevis mycket mindre tid i anspråk. Och eftersom den korta vägen kan ge full upplysning när som helst, slutar den tvärt. Det han försöker åstadkomma på den långa vägen fortsätter av sig självt så snart han helt och fullt är etablerad på den korta...
15.23.5.2, UtdragLyssna 22 jan 2011Vad är nyckeln till den korta vägen? Tre saker: För det första - sluta att söka efter Överjaget, det är ju med dig hela tiden vart du än går. För det andra - förlita dig på dess närvaro hos dig och inom dig. För det tredje - håll fast vid försöken att förstå dess verklighet ända tills du inte behöver tänka på det mer. Du kan inte få det du redan har. Glöm det illusoriska egot och bejaka verkligheten.
15.23.1.92Lyssna 23 jan 2011Han lär sig att vända tankarna från egot till Överjaget. Så ofta som möjligt återvänder han till minnet av Överjagets aldrig upphörande närvaro. Han lever med de känslor av frid, övertygelse, harmoni och frihet som minnesövningen för med sig.
15.23.6.254Lyssna 24 jan 2011Alla ting och alla varelser är i Världsmedvetandet och får sitt liv och sin intelligens från denna källa. Detta är förklaringen till varför människan, till sist, längtar tillbaka till sitt ursprung, varför religioner föds och mystiker söker.
12.17.1.20Lyssna 25 jan 2011Tänk inte så mycket på att hjälpen ska komma utifrån. Ditt Högre jag är med dig. Om tron på dess närvaro är tillräckligt stark, vänder du dig istället inåt med uthållighet och tålamod. Då kommer det att vägleda dig och hjälpa dig.
14.22.3.154Lyssna 26 jan 2011Den universella Närvaron är oskiljaktig från mänskligt liv. Så är det, även om många tycker att det är obegripligt, att det är ett fantasifoster eller helt enkelt en religiös föreställning. Tänk om Närvaron ville framträda tydligare, med lite högre röst! Men mänskligheten måste acceptera den på dess egna villkor. De som så önskar har alltid möjlighet att ta reda på vem eller vad de är.
14.22.3.67Lyssna 27 jan 2011I det sista stadiet av inre upplevelser, på den djupaste kontemplativa nivån tonar meditatören bort. Det finns inte heller något objekt att uppleva - inte ens det Högre jaget - därför att dualiteten har upphört. Eftersom detta stadium är bortom den ojämförliga ”ljusupplevelsen”, där Överjaget visuellt avslöjar sin närvaro som en sprakande massa, stråle, klot eller blixt av överjordisk strålglans oavsett om de fysiska ögonen är öppna eller slutna, har det kallats det gudomliga mörkret.
16.28.2.147Lyssna 28 jan 2011Det Högre jaget är inte bara det fördolda och gåtfulla upphovet till det begränsade egot, utan också det okända ursprunget till de få ögonblicken av verklig lycka i en människas liv.
14.22.3.195Lyssna 29 jan 2011”Sanningen ska göra er fria”, lovade Jesus. Vad var det för slags frihet han talade om? Svaret kan endast bli - frihet från egot! Detta styrks av uttalanden om nödvändigheten av att dö till sig själv som han gjorde vid andra tillfällen.
6.8.4.212Lyssna 30 jan 2011Varje medvetandetillstånd, annat än den perfekta stillheten, är en manifestation av egot, även om det handlar om en inre, mystisk upplevelse. För att kunna vara i det Högre medvetandet måste man ha lämnat egot och följaktligen vara fri från egots upplevelser, tankar, fantasier eller bilder. Allt detta må ha sin plats och sitt värde vid andra tillfällen - men inte då medvetandet ska höjas till det Högre medvetandets nivå.
15.23.7.164Lyssna 31 jan 2011
The notebooks are copyright © 1984-1989 The Paul Brunton Philosophic Foundation
This site is run by Paul Brunton-stiftelsen · info@paulbruntondailynote.se